15 Mart 2020 Pazar

Kahramanlığa Gerek Yok

Geçenlerde yirmi yaşında biri, tartışan bir karı-kocaya müdahale etmişti, hatırlarsınız. “Neden kadını ağlatıyorsun?” diye sormuş, ardından -ilk baş bize “meyva bıçağı” olarak yansıtılan- kelebekle adamı öldürmüş, sosyal ağlarda ise çoğunluk katilden yana tavır koymuştu. Birincisi, taşıması yasak olan o kelebek denen bıçağın sende işi ne? İkincisi, tartışan bir çifte müdahale etmek yerine polisi arayabilirsin. Üçüncüsü, hadi tartışma daha ileri boyutlarda diyelim, itiş kakış var diyelim, yine polisi aramalısındır bence. Öte yandan, illa müdahale edeceksen, en fazla sen de itip kakarsın adamı, olur biter. En fazla ama en fazla yumruklaşma olur; zira olay, kökü itibariyle en fazla o boyutlardadır. Silahın olmadığı bir çatışmaya silahla giremezsin. Adamda bıçak yokken sen bıçakla onu yaralarsan suçlusundur. Bilmiyorum kaç yıl yatar. Hayatı kaydı ama -orası kesin. (İçinizde katilden yana olanlar varsa, ben yanınızda değilim, söyleyeyim.)

Başka bir olay: En son bir mahkeme sonuçlanmış. Adamın teki, otobüste şoförle tartışıyor. Sonra şemsiyeyle şoföre vurmaya başlıyor. O kadar ki, otobüs yoldan çıkıp üç otomobili eziyor. Büyük bir kaza yaşanıyor. Şemsiyeyle vuran adam suçlu bulundu tabii. Şemsiye ise silah sayıldı. Adam savunmasında ne dese beğenirsiniz? “Şoför yaşlı bir yolcuya kapıyı açmadığı için sinirlendim.” Vay! Haksızlığa gelemeyen bir adalet savunucusu daha. Otobüs kaza yaptı, üç aracı biçti, insanlar yaralandı, öldü -sıkıntı değil. Çünkü şoför bey yaşlı vatandaşa kapıyı açmadı ve sen hiç haksızlığa gelemezsin. Eyvallah abi, hep birlikte ölelim senin sinirin yüzünden.

Hukukçuların sosyal ağlardaki tepkileri asla ama asla dikkate almaması lazım; çünkü anlık, çoğu zaman eksik veya yanlış bilgilerle alevlenen, popüler, alkış peşinde olan, birisi “ama olayın bir de şu yönü var” diye aradan kafasını çıkartacak olsa onu da anında linç eden, son derece gerikafalı ve tehlikeli bir kültür bu.

Vallahi ben artık hata yapanlardan, yanlış, içe sinmeyen işler yapanlardan çok, o hatayı düzeltmek üzere, “adalet yerini bulsun” diye müdahale eden, başkalarını korumak adına, biraz da sosyal ağlarda okuduklarından gaza gelip kahramanlık yapanlardan korkuyor, onları daha tehlikeli buluyorum.

1 yorum:

  1. İnsan olarak tepki veriyoruz ama maşa varken elini de yakmamak gerektiğinin bilincine halen daha varamadık maalesef.

    YanıtlaSil