18 Mart 2020 Çarşamba

Büyük "Ahlâkî" Dayanışmanın Çöküşü

Koronavirüs ortaya çıktığından beri, bazı tepkilerin yokluğundan ötürü şaşkınım. Normalde birilerinin çıkıp “devletler insanlar üzerinde biyo-iktidarlarını pekiştiriyor. Koronavirüs sayesinde toplum daha da disiplin altına alınıyor” demesi gerekirdi. Bir başkasının, çoktan, Foucault, Bentham veya Agamben’e referans vererek, panoptikondan, büyük biraderden filan bahsetmesi, “Foucault’nun Deliliğin Tarihi’nde söylediği gibi, sağlıklı insan tarihsel bir kurgudur. Bu kurgu norm alınarak delilerin ötekileştirilmesinde olduğu gibi, bugün koronavirüslü insanlar da ötekileştirilmekte, ayrımcılığa maruz kalmakta, karantina uygulaması ile dışa kapatılmaktadır” demesini beklerdim.

Veya, hani bir ara aidsli kişinin sevdiğine bunu beyan etmek zorunda olmadığını savunan aklı evveller vardı ya, bu kez de, “koronavirüs taşıyan birisini bunu beyan etmeye zorlamak insan haklarına aykırıdır” denebilirdi pekâlâ. “Normal nedir? Sağlıklı nedir? Bütün bunlar toplumsal bir uzlaşmaya dayanan, hiçbir nesnelliği olmayan, tarihsel kurgular. Dolayısıyla koronavirüslülere yapılan karantina uygulaması ırkçılıktır” da denebilirdi. Hatta biraz zorlayarak, mevcut önlemler ataerkiye bağlanır, oradan da “bu kontrol ve önlemler eril zihniyetin/tahakkümün bir eseri” de denilebilirdi.

Ama bunlara hâlâ rastlamış değilim. Demek ki iş ciddiye binince kimi teorik şablonlar ve retorik zorlamalar tutmuyormuş. En aykırı görüşü ben söyleyeyim, ezilenin, dışlananın, mağdurun yanında en çok ben durayım, en erdemli, en yücegönüllü, en ahlâklı ben olayım derken gayriresmî olarak kurulan Büyük ve Tektip Ahlâkî Dayanışma ve Linç Ağı, ciddi ve ölümcül bir mesele gündeme gelince çöküyor, güçsüzlüğü ortaya çıkıyormuş.

Önlemler iyi. Mekânlarda toplanmaların yasaklanması da iyi oldu. Dünya’nın hiçbir ülkesinde, durduk yere böylesine ciddi önlemler alınmaz ve hiçbir ülke ekonomik akışı durup dururken böylesine kesintiye uğratmaz. Kahveye gitmeyiverirsin, tehdit geçince okullar haftasonu da açık tutulur, dersler telafi edilir, nargile kafeye uğramayıverirsin vs. Yeter ki şu koronavirüs belası büyümesin başımızda. İtalya komple karantina altında.

Ne diyeyim, dilerim hayat en kısa zamanda olağan akışına döner.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder