21 Kasım 2017 Salı

Valerios Leonidis, Centilmenlik, Nezaket ve İnsanlık


Naim Süleymanoğlu’nun 1996 yılında üçüncü kez olimpiyat şampiyonu olmasına canlı yayında tanık olmuştum. Bilmem siz de izlemiş miydiniz? Yunan bir rakibi vardı. Ama öyle böyle değil; çok zorluyordu Naim’i. Nefesi ensesindeydi. Rakamlar şu an aklımda değil elbette; ama diyelim ki Naim 150 kilo kaldırıyorsa, hemen ardından Yunan halterci gelip aynı ağırlığı kaldırıyordu. Çok iyi hatırlıyorum. Hatta “rakip çok güçlü, Naim kaybedebilir” diye içimden geçirmiştim. Kaybetmedi. Yunan rakibi son denemede başarısız olunca Naim Süleymanoğlu şampiyon oldu. Dört sene sonra dördüncü kez yarıştığındaysa sıfır çekmişti. Yaş ilerliyor ne de olsa. Gerileme kaçınılmaz. 

İşte o Yunan halterci, ta yirmi bir sene önce yarıştığı Naim Süleymanoğlu’nun cenazesine gelmiş. Adamdaki saygıya bakar mısın? Böyle şeyler beni duygulandırıyor. Futboldaki bayağılık, şiddet ve fanatizm yüzünden böyle centilmen tavırlara, centilmenlik de demeyeyim, insanî tavırlara nasıl da hasret kalmışım, onu fark ettim. Bravo Valerios.

Bu olay üzerine Twitter'da "helal olsun Naim'e. Yunan'a Türk bayrağını öptürdü" gibi sözler edenler olmuş. İşte yukarıda bahsettiğim fanatizm kültürünün bir eseri bu. Nasıl bir yozluksa, nasıl bir şovenizmse çekilir gibi değil. Bunlar yüzünden futboldan çoktan soğuduk. Bunların bu bağnaz milliyetçiliği kentte yetişen yeni nesil gençliğe hitap etmiyor. Bomboş, sevimsiz, dışlayıcı bir anlayış.

Bu kafadaki bağnaz güruhun tepkisini görmemek adına susacağımıza ölelim daha iyi. Tepki çekmekmiş... Çekeceksin abi tepkiyi. Sorun değil. İçinde tutma. Yoksa bu dar ufuklu Twitter kahramanları kendilerini hep haklı zanneder. Bunların tepkisini çekiyorsan kendinle gurur duyman gerekir. Bu çürümüş zihniyet mecburen sönümlenecek, marjinalleşecek ve hayırlısıyla yok olacak. Reziller. Valerios'un yaptığını takdir edenlerse giderek çoğalacak. Kaba-saba, şoven ve kibirli olup üstelik bununla "ben buyum abi, değişmem!" tarzı övünmelerin modası geçecek. Çünkü bomboş. Çok milliyetçiysen sanatta, sporda, bilimde vs. başarılı insanlar yetiştirirsin. Türkçe'yi özenle kullanır, ülkenin daha iyiye gitmesi için uğraşırsın. "Yunan'a Türk bayrağını nasıl da öptürdük!" filan demekle ise anca'kendinden tiksindirirsin. 

Teşekkürler Valerios. İnsanlığın ölmediğini bize hatırlattığın için.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder