1 Ağustos 2017 Salı

Yunan Adalarına Tatile Giden Vatain Hainleri


ATV’nin bir sunucusu, Yunanistan'a giden bir milyon Türk’ün Yunan ekonomisini batmaktan kurtardığını yazmış. Sanırsın Yunan adalarına bir tek Türk turistler gidiyor :) Üstelik “tebrik” ediyor bizleri. “Hainler” demek istiyor yani. Parasını Yunan adalarında harcayanların vatan sevgisinden yoksun olduğunu ima ediyor. Hayır, sanki insanlar tasarruflarını nasıl değerlendireceğini ona soracaktı. Ona sormayacak kuşkusuz; ama turizmcilerin artık kendilerine sorması lazım: Yahu bunca insan neden akın akın Yunan adalarına gidiyor? Nedir bunun sebebi?

Geçenlerde acentalar birliği ya da oteller federasyonu başkanı mı, işte öyle yüksek mevkide birisi CNNTürk’te konuşuyordu. Adam yurtdışına tatile giden Türkleri canlı yayında neredeyse azarladı. “Bizim tesislerimiz Yunanistan’dakilerden daha gelişkin!” “Bizim otellerimiz beş yıldızlı. Yunanistan’dakilerden daha iyi!” gibi cümleler kurdu. Belli ki yönetim kademesindeki kişiler sorundan bihaber. Hâlâ insanların binaları önemsediğini, tatil deyince akıllarına beş yıldızlı otellerin, koca koca tesislerin filan geldiğini zannediyorlar. Doğrudur, en büyük, en gelişmiş, asansörlü, en şaşaalı binaları dikmişizdir eminim. İyi de acaba binalar insanların umrunda mı? Sanmam.

Adam televizyonda “efendim Konya’mız, Erzurum’umuz çok güzel” diyor. Peki insanlar orada cami ve türbe ziyareti dışında ne yapacak? Kadınları geçtim, sıcakta erkekler rahat rahat şort giyebilecek mi? Sabah akşam her yerde çay içmeye devam mı? Bir keresinde yabancı bir konuğumla gün batımına karşı hoş bir mekânda sohbet ediyorduk. Manzaradan mest oldu. Beyaz şarap istedi bir kadeh. Dedim yok! "Burada çay var." Çay :/ O zaman maden suyu alalım. Maden suyu geldi. BİM’de satılanından. Mekân, BİM’den maden suyu almış önümüze koyuyor yani. Gerçi içki olsa ne olur ki? Fiyatları altınla yarışır hâlde. Kırmızı et de lüks. Bir porsiyon köfte istedim geçen gün. Dört adet köfte geldi önüme. Dört (4).

Nedense ekranlarda açık açık konuşmuyorlar. Samimi olun canımı yiyin. Olay sadece turizm değil. Bu insanların çoğu biraz olsun nefes alabilmek için resmen ülkeden kaçıyor. Gider Yunan adasında uzomu içer, dans eder eğlenirim, kimsenin gözü üzerimde olmaz, karıma/sevgilime veya kızıma dik dik bakan haydut sürüsü olmaz, birey ya da aile olarak rahat ederim, tavernasında kazıklanmadan kalamarımı, karidesimi, envai çeşit deniz mahsulünü yer, şarkılara neşeyle eşlik eder, bonus olarak “ATATÜRK HEYKELİNE ORAKLA SALDIRAN ADAM” veya “Büyükerşen’e yumruklu saldırı” gibi Türkiye'ye dair garabetlerden uzak kalmış olurum diye düşünüyor insanlar. En güzel tesisler bizdeymişmiş. Doğrudur; ama emin olun pek çok kişi, burada beş yıldızlı bir otelde kalmaktansa Yunan adasına gidip şirin bir pansiyonda kalmayı yeğler.

Ha bir de Yunanistan’a bırakılan para -adamın verdiği bilgi doğruysa- 400 milyon avroymuş. Demek ki adam başı ortalama 400 avro. 1.600 lira. Türkiye’den ucuz :) Önümüzdeki dönemde tatilini yurtdışında geçiren yurttaşların sayısı daha da artacak belli ki.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder