3 Ağustos 2017 Perşembe

Motosiklet Sürücüleri Hep mi Haklı?


Beş yıl motosiklet kullandım. Motorum Harley Davidson çakması, hani çoğunluğun chopper dediği modeldendi. İznik gezileri, Giresun’dan Ardanuç’a gidişim, adını hep duyduğum Şavşat’ı ilk kez görüşüm, kimi zaman virajlı köy yollarında gezmek, gezerken türlü kokular almak ve rüzgarı bedeninde hissetmek leziz duygulardı. AB projemizin başlamasıyla birlikte iki yıl boyunca motosiklete pek az binebildim. Motor ilgi ister. Temizleyeceksin, bakımını yapacaksın, zincirini yağlayacaksın, vergisi, muayenesi. Kışın binmezsen durduk yere akü biter mesela -veya aküyü sökmen gerekir kışa girmeden. O dönem hakkını veremedim motorun ve nihayet bıraktım. Üzerimden çıksın, adıma kayıtlı hiçbir taşıt olmasın düşüncesiyle. Bisikletim var şimdi. Aküsü yok, vergisi yok, kaydı kuydu yok. Özgürlük.

Motor kullanırken kaskımı, montumu ve eldivenlerimi muhakkak giyerdim. Kışlık pantolonum, özel ayakkabılarım bile vardı. Çok açık bir şey söyleyeceğim: Eğer bunlara para vermeye kıyamıyorsanız motosiklet sevdasına hiç girmeyin. Asya ülkelerinde motosiklet bir yaşam tarzı olarak değil, otomobilden daha ucuz olduğu için tercih ediliyor. Bir şeyin kültürünü almadan, sırf ucuz diye alınca, adamlar kask bile takmadan geziyor üzerinde. Bizim kebapçı kuryeleri gibi -Allah'a emanet. Mesele düşünce kafayı vurmak değil sadece. Belirli bir hızla giderken bir böceğin çarpması taş çarpmış etkisi yapıyor. Bir uğur böceği gözüne girse bittin. Kaldı ki rüzgara uzun süreli maruz kalmak sakıncalı. Sözün özü bu işi ciddiye almak gerekiyor. Ciddiye almıyorsan motora binmeyeceksin.

Son zamanlarda motorcuların tavırlarından hoşnut değilim. Eğer “bizi sıkıştırmayın, bizim de tıpkı otomobiller gibi bir şerit hakkımız var” diye sızlanıyorsan, birkaç aracın önüne geçeceğim diye iki aracın arasına girmeyeceksin o zaman. Böyle yapınca, otomobil sürücülerine “araya girebiliyor, demek ki şerit genişliğine ihtiyacı yok” mesajı vermiş oluyorsun. Otoyollar yarış pisti değil. Kurallar motosikletler için de geçerli. Sollayacaksan soldan solla, SAĞDAN DEĞİL. Cruiser ve enduro sürücüleri iyidir, hoştur da, bir de yarış motorlarıyla uçak gibi geçenler var, akıl kârı değil. Zaten grup takılmazlar, genellikle iki motor gezerler onlar. Tabi ona gezmek denirse.

Tirebolu’dayken motoru bakıma götürdüğüm usta “hoceaa egzozu delelim mi?” diye sormuştu. Böylece motordan kükreme sesi çıkacakmış. Gök gürültüsü gibi. "Yok" dedim ya, "delme, insanları rahatsız etmek istemem." Arkamdan küfür yemek istemem. Görünen o ki bu soruna bir önlem alınamıyor. Geçen gün birkaç motosiklet geçti yanımdan. İnanın gürültüden ürktüm. Doğal bir afet meydana geliyor sanırsınız. Yıkıldı tüm mahalle. Bu resmen rahatsızlık vermektir. Lamı cimi yok.

Motor kullanıcıları kendilerini her zaman mağdur ve mazlum görmeyi bıraksınlar. Tamam, motosikletleri fark edelim, onlar da tıpkı otomobiller gibi birer taşıttır, trafikte motosikletlere de eşit muamele edilsin. Ama biraz da özeleştiri yapmaları lazım. Kimsenin ayrıcalığı yok.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder