23 Temmuz 2014 Çarşamba

Asım Neslini Müjdelediler, Bonzai Nesliyle Karşılaştık


Bir süredir "Bonzai Tehditi" başlığı altında toparlanabilecek paylaşımlara rast geliyorum. Söylendiğine göre ülke gençliğinin karşısındaki en büyük tehdit Bonzai denen bir tür uyuşturucu. Diploma almak, iş bulmak, sağlıklı beslenmek, tatmin edici sosyal ilişkiler içerisine girmek gibi ihtiyaçların, estetik ve entelektüel ihtiyaçların karşılanıp karşılanmadığını, gençliğin mutlu olup olmadığını, mutsuzsa bile bunun nedenlerinin neler olabileceğini sorgulayan bir habere rast gelmedim. Tek tehdit: Bonzai! 1998-99 gibi satanizm tehditi vardı. Gençlerin önündeki en büyük tehdit -güya- satanizmdi. 99'dan bu yana 15 yıl geçti. Geçen zaman içerisinde toplum muhafazakârlaştı ve özellikle son 12 yıldır, "asım nesli" diye bir neslin gümbür gümbür gelmekte olduğunu müjdeleyenler, "Osmanlı torunlarını", "bu milletin öz evlatlarını", "yozlaşmamış, pir-u pak muhafazakâr gençliği", "maneviyatla hemhâl olmuş dimağları" muştulayanlar yanılmış görünüyor. 

Yaşamın her ayrıntısını baskılar ve yasaklarla kodlayan tuhaf bir ahlâk anlayışı, gençliğin, bu kodların arasında kalmış boşlukları, nefes alabilecekleri biricik yaşam odaları olarak görmelerine yol açıyor. Yetişkinlerin, sigortasız işçi çalıştırmak, maaşını eksik veya geç almak gibi konuları dert etmeyip, "Hocam, çocuğumu öpsem orucum bozulur mu?" gibi sorular sorduğu bir zamanda, gençliğin Bonzaiyi tercih etmeleri çok da şaşırılacak bir şey değil. Yoldan geçen vatandaşa sorun, içki içmek mi günah yoksa Bonzai çekmek mi diye, içki içmek diye cevaplayacaklardır. Kendimizi kandırmayalım. Gazze'ye gönüllü olarak gidip insanları sağaltan Norveçli doktor cennetlik midir, diye sorun. Hayır, kâfir olduğu için sonuçta cehenneme gidecektir. Fas, birçok Batılı keşin, "junkie"nin hayallerindeki yeridir. William Burroughs, Tanca (Fas) deneyimlerini anlatırken, "esrar İslam aleminin içkisidir" der. "Onlar alkol almazlar, ama hangi kahvehaneye girseniz buram buram esrar kokar ortalık" der. Benzer ifadeleri başka pekçok kişiden duyabilirsiniz. Neye şaşırıyorsunuz Allah aşkına? Ha, gençlerin Bonzai ile kafayı çekmesine engel olmak isteniyorsa, öncelikle bu nesli bu maddeye yönelten koşullar nelerdir, ona bakmak gerekir. 

Google'a Bonzai yazdım da, sıkça aratılan ifadelerden birinin "Bonzai kafası" olduğunu gördüm. Yeni nesil Bonzai ile mücadele etmek derdinde değil, onun nasıl bir kafası olduğunu, nasıl bir deneyim olduğunu merak ediyor. Dünya gerçeklerinden, ömür boyu çalışsalar da sürünecek olmalarından, 65 yaşında emekli olacak olmaları gerçeğinden kurtulmak, kendilerini avutmak istiyorlar -görünen o. Asım nesli asım nesli deyip durdular ama manzaraya bakınca bir Bonzai nesli ortaya çıktı sanki.

Bu arada, benim bildiğim Bonzai, küçük Japon ağaçlarının ve o ağaçların bakımı sanatının adıdır.

Ek: Litrelerce Coca-cola satın alıp çöpe dökerek eylem yapan asım nesline söyleyeyim: Kaç senedir Coca-cola satın almadığımı bilmiyorum bile. Buzdolabıma hiç girmez. En son geçen yıl, İskender yerken kola içmiştim sanırım. Eğer İsrail'e karşı çıkmak buysa, meğer en istikrarlı protestocu benmişim de haberim yokmuş.

Tamer Ertangil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder