31 Aralık 2013 Salı

Yeni Yılınız Kutlu Olsun!


Çocukken yılbaşını ailece kutlardık. Yılbaşı benim için cam kenarında karın yağmasını beklemek, TRT'de sanatçıları dinlemek, annemin yaptığı tavuğu ve pilavı yemek, bir de kuruyemiş ve kola anlamına geliyordu. Kimseye bir zararımız olduğunu sanmıyorum. Bugün Anadolu Gençlik denen bir örgüt her yere yılbaşı kutlamanın Noel'i kutlamak anlamına geldiğini, Noel kutlamanınsa yozlaşmak, özünü kaybetmek, müslümanlıktan çıkmak olduğunu anlatan sevimsiz afişler asıyor. Noel Baba korkunç bir karakter olarak resmediliyor. Buna karşılık olarak kimileri Noel Baba'nın Antalya/Demre'li olduğundan dem vurarak yılbaşı kutlamalarını meşrulaştırmaya, Noel Baba'nın köklerinin bu topraklarda olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Bir kere o afişlerle yapılan hoşgörüsüzlük Türkiye'deki hıristiyan nüfusu rencide ediyor olmalı. Bir müslüman, bir hıristiyanın Noel'ini kutlamayı içine sindirebilmeli -aksi halde hoşgörüden söz edemez. İkincisi, yılbaşını kutlayan kişilerin bu kutlamalarını meşrulaştırmak için Noel Baba'nın nereli olduğunu vurgulamak ihtiyacına düşmemeleri gerekir. Noel Baba Estonyalı olsaydı ne değişirdi ki?

Öğretmenlik sosyal bir meslek. O kadar ki -ne yalan söyleyeyim- insana doyuyorsunuz. Bağnaz zihniyet şişme Noel Baba sünnet edip bıçaklayadursun, ben bu yılbaşında şarabımı, cipsimi ve peynirimi hazırlayıp, güzel bir film izlemeyi planlıyorum. Bir de küçük pasta alırım -mis. Kimseye bunun hesabını vermek zorunda olmadığım gibi, kutlamayana da karışacak değilim. İsteyen eğlensin, isteyen dinlensin, isteyense hiçbir şey yapmasın.

Okulda çocuklar yılbaşı çekilişi yapıp birbirlerine armağan vermeye karar vermişler. Birkaç tanesi bunun günah olduğunu söylemiş. Derste bana "öğretmenim bu gerçekten günah mı?" diye sordular. Kimseye bir zararınız olmadığı sürece günah olduğunu sanmadığımı, insanlara armağan vermenin onları bilakis mutlu edeceğini söyledim -ve bir öğrenci söz alıp şunları söyledi: "Öğretmenim günah olduğunu düşünen katılmasın zaten!" Gördüğünüz gibi çocuklar gayet mantıklıdır aslında.

Çocukluğumda ailecek kutladığımız o masumane eğlencemizin -tam da saat 12'ye gelirken elektrikleri keserek- içine edenlere inat, yeni yılınız kutlu olsun. Türkiye açısından 2014 pek huzurlu geçeceğe benzemiyorsa da umarım en azından bireysel açıdan huzurlu ve sağlıklı olursunuz. 

İyi yıllar!
Tamer Ertangil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme